Studia czy kursy z nauczania co wybrać, żeby zostać nauczycielem angielskiego?


2023-04-12
Księgarnia w Warszawiem książki

filologia angielska anglistyka kursy pedagogiczne

Jeśli myślisz o byciu nauczycielem angielskiego, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy powinieneś wybrać studia filologiczne czy kursy z nauczania języka angielskiego. W obu przypadkach istnieją zalety i wady, a decyzja zależy od Twoich celów i preferencji. Można również iść drogą alternatywną, w ten sposób np. można zrobić studia filoloficzne bez specjalizacji nauczycielskiej, a następnie poszukać pracy w szkole językowej. Niestety nie będzie wtedy możlwiości, aby pracować w sektorze publicznym, do tego potrzebne są - najczęściej - studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego.

Pierwsza droga jest dłuższa. Jeśli zdecydujesz się na studia filologiczne, będziesz miał szansę poznać język angielski w pełnym zakresie, od gramatyki i składni, po literaturę i kulturę anglojęzyczną. Będziesz mógł wybierać z różnych specjalizacji, np. lingwistyki stosowanej, tłumaczenia czy edukacji. Studia filologiczne zapewnią Ci wiedzę teoretyczną z psychologii, medotologii nauczania, a także pedagogiki, które przydadzą się w pracy nauczyciela, ale może nie dać Ci praktycznych narzędzi do prowadzenia lekcji. Bez problemu pójdą Ci piersze rozmowy o pracę, wiele szkół chętnie da Ci szansę spróbować się w zawodzie. Wadą studiów jest to, że trzeba się na nie dostać oraz zdawać bardzo dużo dodatkowych przedmiotów akademickich, które mogą ale nie muszą się nam nigdy przydać w karierze nauczyciela języka angielskiego.

Z drugiej strony, kursy z nauczania języka angielskiego skupiają się na praktycznych aspektach nauczania, takich jak planowanie lekcji, motywowanie uczniów i stosowanie różnych metod i technik nauczania. Kursy te mogą być krótsze i bardziej intensywne niż studia filologiczne, ale zapewnią Ci konkretne umiejętności, które możesz natychmiast wykorzystać w pracy nauczyciela. Taka np. CELTA może trwać tylko miesiąc, kosztuje tyle samo lub mniej co licencjat i trwa od np. 8 rano do 16. Ponadto, wiele kursów oferuje opcje zdalne, takie jak cerfytikaty British Council, dzięki czemu możesz zdobyć wiedzę i umiejętności z dowolnego miejsca na świecie. Kursy można robić także w formie zaocznej i nie powinny zabrać więcej niż 3 do 6 miesięcy. Obecnie są jednak odrobinę droże, po BREXIT oraz tym co się dzieje z kursem funta. Wadą kursu jest to, że nie dostaniemy zatrudnienia w każdej placówce po jego ukończeniu, szkoły mają swoje preferencje i niektóre preferują konkretnie studia lub droższy certyfikat DELTA. Jest on już dla doświadczonych nauczycieli i kosztuje naprawdę sporo.

Tak więc decydując co jest lepsze - studia czy kursy z nauczania języka angielskiego - pomyśl o swoich preferencjach. Ostatecznie zależy to od Twoich celów, stylu nauki i dostępnych środków. Ważne jest, aby wybrać doświadczonego nauczyciela angielskiego, który będzie mógł doradzić Ci w wyborze ścieżki kariery. Na przykład, taki lektor języka angielskiego w Warszawie lub Wrocławiu jak ja. Aby skorzystać z usług BE MORE Joanna Twardowska, która ma wieloletnie doświadczenie i uwielbia czytać na temat różorakich kursów i form kształcenia, chętnie podzieli się swoim doświadczeniem.