Jak zmotywować się do nauki języka angielskiego?

Jako nauczyciel języka angielskiego jako obcego cenię sobie samorozwój, a realizuję go poprzez troszkę bardziej niszowe pomysły. Parę lat temu zapragnęłam poszerzyć słownictwo i wpadłam na angielski prawniczy, inaczej zwany legal English. Pomysł przypadł mi do gustu, zwłaszcza że nie bardzo podchodził mi angielski medyczny, który był moim przedmiotem na studiach przez 2 semestry i wciąż nie czułam się z nim swobodnie. Pierwszym pomysłem był Otwarty Uniwersytet w Poznaniu, gdzie ukończyłam 2 kursy: Terminologia prawnicza po angielsku oraz Umowy po polsku i angielsku. Mieliśmy możliwość odbycia indywidualnych konsultacji z prowadzącą, a ja podczas moich wypytałam się o wszystko, co chodziło mi po głowie: jak długo trzeba się uczyć angielskiego prawniczego? Jak ciężko jest zdać egzamin na tłumacza przysięgłego? Jak prowadząca była w stanie zdać egzamin z języka angielskiego na tłumacza już za drugim razem? Poniżej przestawiam to, co udało mi się realizować przez dłuższy czas i doskonale wpłynęło na rozwój mojego słownictwa;
- Komiksy She-Hulk są doskonałe jako dodatek dla każdego, kto chce poznać język angielski prawniczy. Obecnie można oglądać jako serial na Disney+ ale zanim powstał serial Marvela, udało mi się przeczytać wszystkie komiksy o Jennifer Walters w języku angielskim prawie za darmo (bo jest to 12 zł rocznie za angielski prawniczy komiks) i w ten sposób można sprawić, że nauka angielskiego kosztowała mnie 1 zł za miesiąc. Komiksy Marvela w języku angielskim są dostępne w dziale zbiorów specjalnych Nova na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jest to czytelnia, dlatego trzeba czytać na miejscu. Godziny otwarcia są zmienne, za to można zostawać dłużej podczas sesji egzaminacyjnej oraz poprawkowej. Jako nauczyciel języka angielskiego jako obcego, który sam musiał się podszkolić w legal English, bardzo polecam uczyć się, czytając takie właśnie komiksy, jak Mecenas She-Hulk, w oryginale. Na miejscu są też tony innych komiksów, np. kilka regałów jest z samymi komiksami od Marvel Studios i także DC Comics.
- Seriale. Jako lektor język angielskiego jako obcego powtarzam zawsze, że aby nauczyć się angielskiego, przez oglądanie seriali, wystarczy wyszukać sobie w Google "serialne o prawnikach" i wybrać coś dla siebie. Najlepiej oglądać bez napisów, ale minimalnie należy wyłączyć polskiego lektora. Można ten sam odcinek oglądać kilka razy, choćby jeden fragment, raz z napisami, a raz bez napisów, wypisać sobie ciekawe zwroty i słówka w języku angielskim prawniczym. Samo oglądanie serialu jednokrotnie jest dobre dla kogoś, kto jak ja, zna 98% użytego anglojęzycznego słownictwa i gubi się głównie przy np. niuansach kulturowych. Polecam osobiście sprawdzić, czy dacie radę oglądać takie seriale takie jak: Żona idealna, The Good Wife, obecnie dostępny na Prime Video. Zadzwoń do Saula, Better Call Saul, który można zobaczyć na platformie Netflix. W garniturach, Suits, również na Netflix. House of Cards, serial także tam, gdzie dwa poprzednie. Sprawa idealna, The Good Fight, który znalazłam na HBO. Seriale i filmy nadające się do nauki legal English to temat rzeka, nie poddawajcie się za szybko.
- Warto sprawdzać, na czym stoi obecny rynek pracy dla specjalistów z językiem angielskim. Może samo szukanie ofert pracy i patrzenie na widełki płacowe, to jest ile taki specjalista, posługujący się językiem angielskim na poziomie zaawansowanym, faktycznie zarabia. Taki nauczyciel języka angielskiego jak ja jest zazwyczaj na bieżąco. Przeczytałam analizę rynku szkół języka angielskiego i zrobiłam podsumowanie dla tych: warto inwestować w swój angielski. Dlaczego warto zapisać się na kurs i podnieść swoje kompetencje? 25% osób, które dobrze znają język obcy, zarabia więcej niż 8 tysięcy złotych miesięcznie. Jeśli dobrze znasz angielski i pracujesz akurat jako HR Business Partner, to masz średnio o aż 43% więcej niż osoba, która wykonuje tę samą pracę i również ma stanowisko pt. HR Business Partner, jednak angielski jest tu na poziomie podstawowym. Co więcej, wynagrodzenie rośnie, jeśli zna się dwa języki obce. W jakie języki obce najlepiej zainwestować? Według badań jest to angielski, następnie niemiecki, francuski oraz ukraiński. Oczywiście same języki nie są wystarczające, mówimy tu o specjalistach, którzy dodatkowo postanowili zainwestować w kursy z języka angielskiego lub innego.
Podsumowując, jeśli chodzi o proces poznawania języka obcego, to motywacja jest trudna do utrzymania na tym samym poziomie. Skoro należy poświęcić dwanaście lat, aby poznać jeden język obcy, jedna metoda nauki to zdecydowanie za mało. Język angielski jest jednak dostępny w wielu miejscach. Z pomocą przy nauce języka obcego mogą przyjść takie pomysły jak: czytanie komiksów w oryginale, oglądanie seriali bez napisów a też posiadanie motywacji zewnętrznej, jeśli zabraknie tej wewnętrznej. Są też np. gry na Nintendo w całości po angielsku, poświęcone całkowicie legal English. Zdecydowanie lepiej uczyć się języka angielskiego nie tylko na kursach, ale też utrwalać swoją wiedzę w czasie wolnym.