Jak za darmo uczyć się języka angielskiego z internetu?


2023-05-10
Ciekawostki angielski Internet nauka dane statystyczne

Czy wiesz że ciekawostki angielski

Może się zaskoczę, słowo "girl" w języku angielskim kiedyś odnosiło się do dziecka, zarówno chłopca jak i dziewczynki. A może chociaż tym, że słowo "set" ma n aż 464 różnych znaczeń? Zbierając doświadczenie jako lektor języka angielskiego, nie tylko prowadziłam zajęcia przez internet z języka obcego, ale także znalazłam wiele interesujących rzeczy w sieci. Bardzo lubię wyszukiwać tak zwaną wiedzę bezużyteczną. Niestety dotąd wszystko co jako lektorka języka angielskiego znalazłam przeczytałam, następnie podzieliłam się z kilkoma uczniami i wszystko zapominam. Dlatego postanowiłam zapisywać wszystko na blogu. Przedstawiam cykl pt.: Ciekawostki na temat języka angielskiego.

Co jest na grafice na blogu? 55% treści w internecie jest po angielsku, po polsku jest 1,4%. To powód, dla którego jako nauczycielka języka angielskiego, a przypominam, prowadzę zajęcia z języka angielskiego wyłącznie przez internet, proszę swoich klientów, aby czytali po angielsku zamiast po polsku. Nie wszystko, chociaż część, np. poradniki: Jak naprawić komputer? Jak zrozumieć Present Perfect? Jak długo piec całego łososia w piekarniku? Jakie jest najpopularniejsze słówka w języku angielskim? Jak jeść Ramen? Jak znaleźć pierwszą pracę jako tester oprogramowania? Przydatne zwroty w języku angielskim w IT... itp. itd.

Angielskich treści jest coraz mniej w internecie, wciąż jednak stanowią znaczną większość. Więc odpowiadając już: jak się nauczyć angielskiego? Zamiast wyszukiwać po polsku, zacznij sprawdzać wszystko po angielsku. Możesz użyć Wikihow albo YouTube.

Ile Polaków zna angielski

Prawie każde dziecko w Polsce ma w szkole język angielski. W Polsce 99% dzieci ma angielski od podstawówki, w Europie średnia jest niższa i jest to 92% Czy wiecie ilu Polaków zna języki obce? W 2016 angielski, na różnym poziomie ale przynajmniej podstawowym, znało 42,7% Polaków. A teraz podział na różny stopień zaawansowania: angielski poziom podstawowy ma 66,5%, angielski poziom średni 23,6%, natomiast angielski poziom zaawansowany 9,8 %. Ile Polaków nie zna żarnego języka obcego? Dokładnie 32,4%. Ile Polaków zna dwa i więcej języków obcych? Jest ich 22,8%. Dla porównania w 2020 wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych w Europie 49% miało w szkole dwa lub więcej języków obcych.

Czy z gier można nauczyć się angielskiego?

A teraz odwieczne pytanie: książka czy ebook? Ja posiadam oba urządzenia ale jednak widzę też swoje statystyki używania telefonu komórkowego w trakcie podróży i okazuje się, że jestem w większości. Niedawno byłam zaproszona do ankiety dla nauczycieli dotyczącej stosowania gier na lekcji, mieli na myśli zarówno jak te z Play Store jak i  komputerowe, nie planszówki. W internecie nie znalazłam wiele informacji na ten temat, za to okazało się, że 96% kursantów uczy się z urządzeń mobilnych, gdy są w ruchu, np. w podróży. Najczęściej na swoich tabletach i smartfonach się socjalizujemy. A wracając do gier, one dają dużo słownictwa.

Więcej ciekawostek w następnym poście, a tymczasem przypominam, że linki do źródeł znajdują się na moim Linkedin (link na samej górze strony).