Jak uczyć się samodzielnie?
Czy wiecie, co współczesna nauka mówi o technikach samodzielnego uczenia się? 70% z Was uczy się bez pomocy nauczyciela czy lektora (za to korzysta z aplikacji lub książek do języka angielskiego). Te same 70% ma na celu konwersacje w języku obcym, a nauka angielskiego to dla nich rozwój osobisty. 40% chce czytać lub słuchać, mimo tego większość uczących wybiera technikę uczenia się, która nie jest dopasowana do celu (którym jest najczęściej konwersowanie w języku obcym).
Zakreślanie flamastrami w kolorach i czytanie w kółko własnych (lub cudzych) notatek to najczęstsze techniki samodzielnego uczenia się. Niestety mimo swojej popularności nie są one efektywne. Przeczytałam analizę i zrobiłam podsumowanie dla tych, co wolą wersję tldr (za długie; nie czytałem). Aby nauczyć się samodzielnie języka angielskiego najefektywniejsze będą dwie techniki samodzielnego uczenia się:
🎓 zrób sobie fiszki samodzielnie, do tego testy praktyczne, dla samego siebie, ewentualnie dla osób, z którymi się uczysz razem
📅 podziel materiał na raty, nie można zostawiać na ostatnią chwilę ani odkładać na jutro, idealnie jest codziennie po trochę
Bardzo niewielki pozytywny wpływ na uczenie się języka obcego ma:
👎🏼 ponowne czytanie
👎🏼 podsumowywanie tekstu
👎🏼 podkreślanie i zakreślanie
👎🏼 mnemotechniki
Tylko raz miałam ucznia, na którego działały mnemotechniki. Ten człowiek był metodą zachwycony, bo on do tej pory nic nie mógł zapamiętać. W ławca obok siedział człowiek na tym samym poziomie i powiedział szczerze, że nie ma potrzeby wymyślać jakichś skojarzeń, on by szybciej nauczył się materiału na pamięć. A ten uczeń zachwycony od mnemotechniką, co lekcję miał naprawdę kilka fantastycznych pomysłów, dzielił sobie naukę na raty oraz tworzył własne fiszki.
Dlaczego Wam o tym wspominam? Abyście wszystko na sobie sprawdzali, nie kopiowali metod innych osób. Po studiach regularnie odświeżałam sobie wiedzę i czytam o metodach nauczania, najnowszych badaniach. Uczestniczyłam w kursach oraz szkoleniach, nie bazując tylko na tym, że u kogoś coś działa, podczas gdy mi akurat zakreślanie materiału markerami nie pomagało ani trochę. A mnemotechnikę pamiętam: jedną z angielskiego, no i jedną z niemieckiego, choć prowadziłam zajęcia z nich przez dwa semestry.
Na koniec więcej ciekawostek:
- Język angielski to dla Polaków 12 lat ciągłej nauki
- Popularne są obecnie krótkie kursy językowe i micro-learning
- Większość woli 60 minut raz w tygodniu, zajęcia indywidualne o tych samych porach co tydzień z tym samym lektorem
- Polski lektor to marzenie większości uczniów