Darmowa nauka angielskiego 3 sposoby


2022-11-03
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

samodzielna nauka dodatkowe materiały

W roku 2022 skupiam się na uczeniu się takich rzeczy jak wdzięczność, budowanie dobrych nawyków oraz techniki redukujące stres. Dzięki temu, że prowadzę kursy z języka angielskiego oraz business English to mogę dzielić się następnie nową wiedzą z moimi klientami. Dla mnie osobiście kursy zdalne to nie tylko rozwój osobisty, ale też możliwość skorzystania z darmowej nauki lub prawie darmowego źródła wiedzy dostępnego w formie elektronicznej. Uwielbiam zwłaszcza darmowe wykłady, do których czasem mam dostęp, bo wiem gdzie szukać albo dobrze znam język angielski i angielski biznesowy. Co więcej, można iść w drugą stronę i nauczyć się języka obcego (i nie tylko) korzystając z takich właśnie kursów. Ja swoją wiedzę czerpię z kilku uniwersytetów, dlatego dzisiaj chciałabym wspomnieć i opisać jak taka nauka wygląda, gdzie znajdują się materiały dodatkowe i darmowe. Te pomysły można wykorzystać do darmowego zagłębiania się w naukę języka angielskiego, poszerzenie wiedzy ogólnej i biznesowej, a też do wspomagania się podczas takich celów jak nauka języka obcego. 

1. Harvard edu 

Tu darmowe są krótsze kursy. Jeśli nie masz czasu albo chcesz stać się lepszy w negocjowaniu swojej pensji w 15 minut, to te darmowe kursy zdalne będą idealne. Darmowe interaktywne kursy online z Uniwersytetu Harvarda można więc zrobić zupełnie za darmo, do tego mają wybór spośród 112 kursów. Widziałam ten kurs kilka razy, ale zawsze myślałem, że to nie dla mnie. Nic bardziej mylnego, darmowa nauka zdalna dla mnie, tak więc uczenie się jest i dla Ciebie. Z wybranych rzeczy jest tam np. Droga do szczęścia albo Korespondencja biznesowa z zapracowanymi ludźmi. W menu głównym trzeba odznaczyć opcję darmowe oraz online. Konto jest zupełnie darmowe a ewentualne maile reklamujące nam potem płatne zajęcia na Harvard University, można zatrzymać jednym kliknięciem. Anulować subskrypcję na swoim koncie pocztowym nie jest trudno. Inna wariacja to posiadająca nieskończone darmowe kursów w języku angielskim z wielu uniwersytetów Coursea oraz odrobinę mniej znane, ale darmowe zajęcia w języku angielskim edX Poziom B2/C1+

2. The Happy Broadcast

To podcast stworzony, by dzielić się samymi dobrymi wiadomościami, który można użyć do nauki języka angielskiego, jeśli czujesz się zestresowany i zmęczony wiadomościami, które głównie informują o tym, co złego na świecie się obecnie dzieje. Można też tutaj czytać po angielsku i/ lub słuchać wiadomości w języku angielskim w formie uproszczonej. Język angielski to będzie oczywiście tekst, a do tego dopasowany uroczy obrazek, aby ćwiczyć angielski, W tym roku w Google Trends była inflacja, ceny gazu, ceny węgla, ceny prądu, kurs franka, kurs funta, kurs dolara, .... Ciągle mam nadzieję, że small talk w języku angielskim na początku lekcji zacznie się od jakiś pozytywnych wiadomości i też usłyszę coś, co spowoduje uśmiech na mojej twarzy. The Happy Broadcast daje możliwość oglądania ich grafik na stronach takich jak Instagram czy Twitter, mają też aplikację swoją aplikację, która sprawi, że nauka angielskiego będzie wspomagana dodatkowo powiadomieniami na telefonie. Podaję jeszcze alternatywę: Onlygoodnewsdaily, gdzie taka możliwość do poczytaniu po angielsku pojawia się kilka razy dziennie, do tego można wybrać konkretną kategorię np. technologia czy podróże. Poziom A2+ (obrazki) lub B2 (podcast)

3. Wikihow 

To taka strona, która działa troszkę jak Wikipedia: jak się wpisze coś w wyszukiwarkę w formie pytania, to pojawia nam się mnóstwo odpowiedzi. Swoją drogą Wikipedię też można używać jako słownika oraz miejsca nauki, jednak poziom języka jest tam często dla osób z co najmniej poziomem C1. Wracając do tego, jak poznać można język angielski z Wikihow: zamiast tak jak zwykle z automatu wyszukać coś w internecie w języku polskim, możemy wpisać coś tutaj w języku obcym i ćwiczyć angielski czytając artykuły np. jak napisać CV albo jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną? Strona nadaje się do nauki języka angielskiego zwykłego, jak i do nauki takiej jego wariacji jak angielski biznesowy. Obecnie świat anglojęzyczny wciąż trzyma angielski zwyczaj związany z maskaradą, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października, więc możesz uczyć się języka angielskiego, czytając o tym, jak czyścić pestki dyni, jak zamrozić dynię albo jak rozdawać cukierki na Halloween. Są obrazki i tekst, bardzo dużo możliwości rozwiązania każdego zapytania, jakie wpiszemy na górze strony. Poziom B1+

Osobiście uważam, że dobry lektor języka angielskiego jako obcego może kształcić się całe życie. Powyżej przedstawiłam odrobinę mniej znane sposoby, które osobiście wypróbowałam, najpierw ćwicząc angielskie biznesowy, a potem korzystając ze swojej wiedzy, aby poznać coś, co przydałoby mi się w życiu codziennym oraz mojej karierze nauczycielki języka angielskiego jako obcego. Poznawanie języka angielskiego może być całkowicie darmowa, tylko są odpowiednie sposoby dostępne przy konkretnym poziomie języka obcego. Powyżej pomysły od poziomu A2+ i do wykorzystania tylko wtedy, jeśli naszym celem jest język angielski.