Czym się zajmuje trener angielskiego w biznesie?

trener biznesowy filolog angielski trener angielskiego w biznesie anglistyka
Jako absolwentka filologii angielskiej od razu zaczęłam prowadzić zajęcia z języka angielskiego zaraz po studiach. Szybko okazało się jednak, że jest spore zapotrzebowanie na angielski biznesowy, a zwłaszcza zajęcia konwersacyjne z angielskiego biznesowego oraz konwersacje po angielsku w pracy. Była to nisza, którą wybrałam spośród innych ścieżek kariery, takich jak: tłumacz języka angielskiego (tłumacz przysięgły, tłumacz ustny języka angielskiego), lektor języka angielskiego dla dzieci, nauczyciel angielskiego w szkole publicznej (nauczycielka języka angielskiego w szkole podstawowej, gimnazjum, liceum lub na uczelni wyższej), specjalista ds. komunikacji w międzynarodowych korporacjach, konsultant ds. szkoleń językowych, edytor treści w firmach produkcyjnych lub branży IT, dziennikarz lub copywriter, pracownik służby dyplomatycznej lub konsularnej, tłumacz literatury pięknej lub specjalistycznej literatury technicznej.
Jakie wykształcenie ma trener angielskiego w biznesie?
Ukończyłam pięcioletnie studia filologiczne, najpierw był to język angielski w kolegium językowym. Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych przygotowywało przez trzy lata do zawodu nauczyciela, kończyło się to licznymi egzaminami, w tym podwójna obrona pracy licencjackiej oraz egzamin ze 100 pytań z wybranej dziedziny (dla mnie była to literatura brytyjska) na wybranej uczelni. Do wyboru miałam Uniwersytet Opolski lub Uniwersytet Wrocławski. Wybrałam pierwszą opcję. Dostałam więc dyplom języka angielskiego oraz licencjat filologii angielskiej (tak, dwa różne dokumenty potwierdzające moje kwalifikacje do nauczania języka angielskiego oraz wiedzę z zakresu literatury angielskiej). Następnie poszłam na studia magisterskie oferowane przez Uniwersytet Wrocławski, filologia angielska na tej uczelni interesowała mnie pod kątem tłumaczeń. W ten sposób uzyskałam dyplom magistra na kierunku anglistyka.
Jakie przedmioty są na filologii angielskiej i anglistyce?
Było ich tak wiele, że pozwolę sobie skupić się na tych, które pomogły mi w zawodzie trenera biznesu. Najczęściej korzystam z językoznawstwa, choć wydaje się, że to przedmiot czysto teoretyczny, językoznawstwo i metodologia nauczania są najbardziej przydatne. Kolejne to przedmioty dające słownictwo, takie jak: literaturoznawstwo, rozwiązywanie testów (tak, jest taki przedmiot, często tylko do wyboru, choć na koniec roku wszyscy mają egzamin bez względu na to, czy załapali się na nie), a także przedmioty z angielskiego biznesowego (które stanowią niezwykłą rzadkość). Na ostatnim miejscu wymieniłabym przedmioty ze słuchania oraz konwersacje, ponieważ tego można nauczyć się samodzielnie, byłoby jednak dziwnie, jakby nie było ich w sylabusie.
Jakie doświadczenie ma trener biznesowy?
Przez rok pracowałam jako specjalistka administracyjna, a moim miejscem pracy była korporacja międzynarodowa. Następnie przez sześć lat awansowałam na stanowisko specjalistki do spraw administracji, gdzie miałam mniejszy kontakt z językiem angielskim, za to dowiedziałam się sporo o takich branżach, jak biznes, IT, sprzedaż oraz marketing. W tym czasie przeczytałam setki książek w języku angielskim, poznałam w ten sposób wielu ludzi biznesu, których dziś cytują moi obecni klienci. Pracowałam w zespole, szkoliłam, rekrutowałam, brałam udział w spotkaniach, zajmowałam się niezliczonymi drobnymi zagadnieniami, o których jako nauczyciel języka angielskiego nie miałam pojęcia. Niestraszna mi dzisiaj windykacja, kontakt z klientem, wystawianie faktur, radzenie sobie ze stresem. W jeden tydzień dowiadywałam się więcej o biznesie niż przez miesiąc na studiach.
Kim jest angielski trener biznesowy?
Jestem ekspertką w pracy z barierą językową i potrafię pomóc klientom w podniesieniu pewności siebie podczas komunikacji w języku angielskim, ale nie miałam pojęcia o pracy biznesie. Moje kursy są dopasowane na miarę potrzeb klienta, ponieważ każdy ma inne wymagania w obszarze języka postanowiłam nauczyć się języka obcego w biznesie. Niektórzy potrzebują poprawić swoje umiejętności miękkie, takie jak prezentacje lub negocjacje po angielsku, podczas gdy inni potrzebują bardziej praktycznych umiejętności, takich jak konwersacje z języka biznesu w języku angielskim lub fachowe słownictwo z zakresu sprzedaży w języku angielskim lub słownictwo z IT po angielsku. Pracuję zazwyczaj od 7:30 do 16 lub 17, a mój klient zazwyczaj ma angielski B1 lub angielski B2. Rozumiem biznes i znam angielski.