Czy tester gier to Twoja wymarzona praca?

Autorka: Joanna Twardowska
23 maja 2024 |     4 min
Chernobylite survival-horror good ending testing games

Dzisiaj chcemy się przyjrzeć jednemu z kluczowych narzędzi w naszej walce przeciwko błędom. Są to, oczywiście, umiejętności językowe, a zwłaszcza rola, jaką odgrywa język angielski w naszym codziennym chaosie. Tak, testowanie gier 🎮 to nie tylko strzelanie do potworów i wyłapywanie bugów 🐛 - to także przygoda językowa! Czy jesteście gotowi? Grajmy!

 

Zacznijmy od tego, że w ogłoszeniach o pracę w testingu niezwykle rzadko w wymaganiach pojawia się język polski. Nie zrozumcie mnie źle, są oferty, ale nie jest ich za dużo, wymagają pracy z biura i nawet obietnica relokacji do nowego miasta nie pomaga. Praca w branży gier i testów jest często projektowa, to znaczy, że za 3 miesiące może nie być już dla nas pracy w mieście, do którego przenieślimy się w pogoni za chlebem.

 

Jeśli chodzi o inne języki niż angielski 🌉, poziom B2 lub C1 daje nam pracę, ale tylko teoretycznie. Ponieważ zdecydowanie w branży testowej preferowane są osoby urodzone w danym kraju. Zatem nie chcą tylko testera 🕹️, chcą takiego człowieka, który urodził się w ojczystym kraju, mieszkał tam do końca szkoły średniej, a teraz przypadkiem mieszka pod siedzibą firmy i przy okazji testów gier dokona też sprawdzenia tłumaczenia gry na język obcy. I to się nazywa lokalizacja lub LQA.

 

Ale chwila! Mamy przecież jeden atut! Jesteśmy w Polsce, mówimy po polsku, czyli możemy testować gry po polsku! A guzik! U nas w kraju jest sporo ludzi podobnie myślących i na 1 stanowisko wpada nawet kilkaset CV. Potem jest test z angielskiego i wymagany poziom to minimum B2 w mowie oraz w pisaniu, a także w gramatyce. To ostatnie, bo często robią nam test kwalifikacyjny na czas, jak na maturze rozszerzonej. Do tego gier tłumaczonych na język polski nie ma za dużo, więc nie będzie dla nas projektów, a testing gier, to jest praca projektowa.

 

Czy wiesz, dlaczego umiejętność sprawnego używania języka angielskiego 🗽 jest niezbędna dla każdego testera?

Wyobraźcie sobie, że trafiacie do tajemniczej jaskini pełnej starożytnych manuskryptów, ale wszystkie napisane są w jakimś obcym języku. Znajdujemy takie wyrazy jak: UAT, Regression, Monkey Testing, White Box czy Black Box. Dokładnie tak czujemy się, kiedy zagłębiamy się w coś, co nazywa się dokumentacja techniczna 📚, bo w niej wszystko jest po angielsku! Tak, to prawda - większość zasobów i informacji dla graczy i testerów jest dostępna tylko w tym języku. Czytanie tych arkanów wiedzy, rozumienie tajemniczych terminów technicznych i sztuka komunikacji z programistami - wszystko to wymaga znajomości angielskiego.

 

W tajemniczej jaskini pełnej starożytnych manuskryptów, nauczyciel języka angielskiego 👩‍🏫 przydaje się najlepiej. Jego umiejętność tłumaczenia i interpretacji pozwala odkrywać znaczenie zakodowanych w nich terminów. Otwiera to drzwi do tajemniczego świata, jakim jest testowanie oprogramowania 💻. Dzięki niemu, zamiast być zdezorientowanym i zagubionym w morzu obcych wyrażeń, możemy zrozumieć ich sens i wykorzystać w praktyce, budując naszą wiedzę i umiejętności w tej dziedzinie. Współpraca z programistami, czytanie i interpretacja dokumentacji 📜 oraz komunikacja zespołowa - to wszystko staje się możliwe dzięki jego wsparciu.

 

Jakie są największe wyzwania stawia komunikacja 💬 w pracy testera gier?

Praca testera gier to nie tylko testowanie. To również wykazywanie się sprytem podczas zadania na temat raportowania błędów, dyskusji z klientami oraz programistami i wyjaśniania różnic między "bugiem" 🐞 a "featurem". Cóż, bez angielskiego raportowanie błędów 📝 byłoby to jak próba dogadania się z naszym puchatym kotem, pytając go, na którą puszkę na ochotę - bez możliwości zaprezentowania jej kociemu noskowi. Umiejętność jasnej i spokojnej komunikacji po angielsku jest wręcz kluczowa.

W tej sytuacji nauczyciel języka angielskiego 🎓 wchodzi na scenę jako kluczowy gracz. Jego rola polega na wsparciu w budowaniu umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim. Dzięki jego doświadczeniu jako testera i zdolnościom pedagogicznym może pomóc zespołowi w efektywnym porozumiewaniu się, zarówno wewnętrznie, jak i z osobami, które pracują poza naszą firmą. Zrozumienie kontekstu 🧠 przyczynia się do sprawnego przekazywania informacji oraz eliminowania potencjalnych nieporozumień. W ten sposób staje się nieocenionym wsparciem dla zespołu testowego, ułatwiającym codzienną pracę i podnoszącym jakość komunikacji w procesie tworzenia gier.

 

Czy wiesz, jakie korzyści przynosi posiadanie wykształcenia filologicznego w testowaniu gier?

Lekcje z lektorem języka angielskiego, który posiada wykształcenie w dziedzinie filologii angielskiej, dają przewagę w świecie testowania gier. Zrozumienie skomplikowanych struktur językowych, umiejętność rozgryzania tajemniczych kodów i doświadczenie w tłumaczeniu okazuje się tajną bronią. Moje doświadczenie w testowaniu gier, połączone z pasją do języka angielskiego, okazało się kluczem do wielu zagadek, a moja podróż po magicznym świecie gier 👾 - pełną przygód i niespodzianek.

Tagi:
testing gier QA tester angielski w IT

Kontakt

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez BE MORE Joanna Twardowska z siedzibą w Kamieńcu Ząbkowickim moich danych osobowych wskazanych na formularzu kontaktowym w celach marketingowych. Wyrażam zgodę na otrzymywanie od BE MORE Joanna Twardowska z siedzibą w Kamieńcu Ząbkowickim, REGON: 382080394, NIP: 8871781996 informacji handlowej i materiałów promocyjnych środkami komunikacji elektronicznej (e-mail), w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Podane dane zostaną wykorzystane w celach marketingowych.
Doświadczenie harmonijnych konwersacji biznesowych po angielsku może być zarówno efektywne, jak i inspirujące. Zdobądź pewność siebie w rozmowach biznesowych, budując umiejętności językowe w supermiłej atmosferze. 
Promotional
relaksujący kurs biznesowy ANGIELSKI