Czy praca jako tester gier jest możliwa jeśli zna się tylko język angielski?


2023-02-06
angielski biznesowy dla IT game tester SONY PS2

testing gier QA tester angielski w IT

Jak wygląda praca testera gier?

Game testing to coś, w czym jestem totalnie początkująca, pierwszy projekt wpadł mi już w ręce po pierwszym tygodniu aplikowania. Nie mam za dużo wolnego czasu po godzinach nauczania języka angielskiego biznesowego, nie mam doświadczenia w graniu w pewne typy gier, dlatego nie aplikowałam na wszystko, jak leci, a mimo tego projekty dla początkujących testerów gier pojawiały się często. Moje pierwsze zlecenie polegało na zalogowaniu się przez Google Stadia, o konkretnej godzinie wraz z wieloma innymi graczami i robieniu tego, co podpowiadali nam admini przez 90 minut.

Moje drugie podejście do testowania gier wymagało już nagrywania mojego pulpitu oraz głosu, a w zamian za granie dostałam już kartę z bonem do Amazona o wartości 100zł. Czytając dokładnie ogłoszenia, widzę, że aby dostać zapłatę za testowanie gry, wystarczy mieć konto na PayPal. Natomiast żadna z tych prac przy testowaniu gier nie jest możliwa bez znajomości języka angielskiego na poziomie C1. Nie chodzi jednak o wyszukanie ogłoszeń po angielsku czy uzupełnianie ankiety napisanej po angielsku na koniec, a o komunikację podczas grania z twórcami i twórczyniami. Nie tylko podają instrukcję danego testu gry, ale też prowadzą small talk i na ich podstawie zapraszają do kolejnych projektów.

 

Co miałam, zanim zaczęłam swoje pierwsze zlecenie jako testerka gier?

Chęć zostania testerką gier to nie wszystko, w wielu testach wymagane jest posiadanie takich rzeczy jak np. Okulary VR albo telefon komórkowy z wyższej półki. Często w testowaniu gier jest wymagane posiadanie własnego VPN lub konkretnej karty graficznej, a też doświadczenia w graniu w bardzo konkretną grę lub typ gier. Pojawia się też doświadczenie w zdalnych projektach, oczywiście jest to testowanie gier. Może być też to dostępność w konkretnej godzinie i dniu lub możliwość testowania czegoś przez 6 godzin na sowim telefonie.

  • światłowodowy internet

  • porządny komputer stacjonarny (mam też laptopa)

  • angielski na poziomie C2

  • doświadczenie w graniu na różnych platformach

 

Gdzie można znaleźć pracę jako tester gier?

We wrześniu 2022 trafiłam na ogłoszenie na Linkedin prowadzące do bardzo dobrze prowadzonej grupie na Discord, która zrzesza osoby zainteresowane grami, a dokładniej testowaniem gier. Jesienią zawsze rozglądam się za ciekawymi projektami, a ten był idealnie do mnie dopasowany, ponieważ pracuję na pełen etat jako nauczyciel języka angielskiego jako obcego, mam czas tylko na małe projekty i zawsze chciałam poczuć, jak czuje się tester gier komputerowych lub tester gier konsolowych.

Kolejnym ciekawym miejsce pełnym ogłoszeń jest inna grupa na Discord, o nazwie Into Games. Jest jednak już o wiele większa i posiada oferty pracy nie tylko dla początkujących testerów manualnych, ale też i dla osób o długim stażu oraz przy każdym możliwym innym stanowisku w firmie. Są więc oferty pracy dla Senior QA Engineer, pracowników HR rekrutujących do działów IT. Pracę mogą znaleźć też projektanci gier, produkacja gier, marketing gier, animatorzy gier, specjaliści od dźwięku w grach oraz UI/UX.

 

Ile zarabia tester gier?

Z moich obserwacji wynika, że osoba totalnie zielona jako tester gier komputerowych lub tester gier na konsoli może oczekiwać półtora minimalnej krajowej za godzinę grania. Jeśli jest to projekt dla testerów gier, w którym wykonujemy niewiele poleceń, a na końcu jest bardzo krótka ankieta, która prosi o wypisanie ewentualnych emocji lub błędów. Natomiast jeśli test gry polega na tym, że podczas wykonywania pracy testera udostępniamy komuś swój pulpit, mamy podłączony mikrofon i komunikujemy się z twórcami lub innymi graczami w języku angielskim (jeśli jest to kooperacja) jako początkujący gracz możemy dostać 100zł za godzinę pracy.

 

Podsumowanie

Czyli krótko podsumowując, zdalna praca dla testerów gier ze znajomością języka angielskiego znajduje się w takich miejscach jak Discord oraz Linkedin. Widziałam wiele ofert na innych stronach, są jednak dobrze znane i wymagają pracy na pełen etat z dojazdem do biura firmy. W projektach dla początkujących testerów, w których brałam udział, nie ma możliwości pracy bez znajomości języka obcego, ponieważ do każdej gry była albo spora instrukcja, albo znajomość minimalnie dwóch języków, często widzę mandaryński i hiszpański.