Angielski z Wednesday Addams czyli jak się uczyć z seriali na portalu Netflix

Autorka: Joanna Twardowska
30 grudnia 2022 |     4 min
Wednesday Addams Netflix serial grafika

Nie jesteś sam, jeśli czujesz, że oglądanie filmów nie odbija się wystarczająco na twoich umiejętnościach językowych. Ktoś polecił Ci oglądanie seriali, oglądasz jakiś serial na HBO i nic z tego nie wynika. Nie możesz po prostu obejrzeć film na Netflixie, a potem próbować zapamiętać słówka po angielsku. Jeśli to zrobisz, stracisz swój czas i energię na zapamiętanie jakiegoś niepraktycznego słowa jak "nefarious", które oczywiście nie ma często absolutnie żadnego związku z danym odcinkiem serialu na Netflixie lub oryginalnym znaczeniem tego słowa w słowniku języka angielskiego. 

Po pierwsze, Netflix ma obszerną bibliotekę treści seriali nagranych w języku angielskim i w anglojęzycznym kraju. W sekcji biznesowej witryny (którą zwykle przeglądam po sprawdzeniu przed wybraniem nowego filmu na Netflixie) znajduje się kilka tytułów z dobrej półki np. z USA, Europy i całego świata. Zaczynam od przeglądania tych filmów oraz seriali, z których chcę się nauczyć angielskiego, np. angielski prawniczy z Suits, angielski medyczny z dr House.

Oto kilka tytułów, które szczególnie polecam:

  • Wednesday Addams, młoda kobieta o nietypowych cechach, która nie nadawała się do zwyczajnej szkoły. Wednesday uważa, że jako jedyna ma prawo torturować swojego młodszrgo brata, dlatego mszcząc się na jego oprawcach, w incydencie z piraniami w szkolnym basenie, rodzice wysyłąją ją do Nevermore, akademii z internatem dla - w pewnym sensie - wyrzutków. Wednesday ostatnio doświadcza wizji, które przysparzają jej kłopotów. 
  • The Crown. Brytyjski dramat historyczny, który śledzi panowanie królowej Elżbiety II i występują w nim znani aktorzy, tacy jak na przykład Claire Foy i Olivia Colman. Jako, że jego akcja rozgrywa się w Wielkiej Brytanii, bohateży używają brytyjskiego języka angielskiego. I co więcej, ma sporo sezonów.

  • Stranger Things. Serial science fictio plus troszkę też horror. Jest osadzony w latach 80. i jak to seriale starego typu jest o grupce bliskich przyjaciół, którzy próbują uratować jednego ze swoich z tajemniczego, innego świata. Akcja rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych, dlatego bohaterzy używają amerykańskiego języka angielskiego. W październiku roku 2022 serial Netflixa powrócił z godzinnymi odcinkami.

  • The Office. Sitcom w stylu paradokumentalnym. Śledzi codzienne życie pracowników biurowych w firmie papierniczej (która oczywiście nie istnieje). Akcja rozgrywa się w USA i również używa amerykańskiego języka angielskiego. Serial ten opowiada o zespole, który zajmuje się zwyczajnymi sprawami biurowymi, ale i biurową polityką oraz walką o władzę. Zajmuje się również sprawami, które normalnie nie występowałyby u zwyczajnych pracowników biurowych.

  • Breaking Bad. Dramat kryminalny, który śledzi losy nauczyciela chemii pracującego w szkole i dorabiającego na stacji benzynowej. Po zdiagnozowaniu u niego raka zwraca się ku przygotowywaniu i sprzedawaniu metamfetaminy. Akcja rozgrywa się również w Stanach Zjednoczonych i używa amerykańskiego języka angielskiego. Serial jest mi bliski, bo właśnie od Breaking Bad zaczęłam uczyć się z seriali.

Należy pamiętać, że te seriale z Netflixa mogą zawierać dojrzałe tematy i język, więc mogą nie być odpowiednie dla wszystkich widzów. Poniżej wybrane słówka z pierwszego odcinka Wednesday:

Twisted, to plague, to get to, to break out, hives, to smirk, nefarious, to fillet, menagerie, soul-sucking, void, penitentiary, toe-curling, tchotchke, insipid, deed, muffled, olfactory sense, whiff, need-to-know, sweeten the pot, buckled, to cry out.

Aby nauczyć się tych słów, możesz spróbować następujących technik:

  1. Zapisz słowa i sprawdź ich znaczenie. Zrób sobie fiszki ze słowem na jednej stronie i definicją na drugiej. Przeglądaj te słowa regularnie.
  2. Używaj słów w zdaniach, które sam stworzysz. To pozwoli Ci zrozumieć ich znaczenie w Twoim kontekście. Na przykład, możesz napisać krótkie opowiadanie lub fragment tekstu, używając jak najwięcej słów.
  3. Ćwicz używanie słów w rozmowie z innymi. Pomoże Ci to zrozumieć, jak te słowa są używane w rzeczywistych sytuacjach. Samo pisanie zdań nie wystarczy.
  4. Szukaj w słownikach anglojęzycznych synonimów i słów pokrewnych dla terminów, których się aktualnie uczysz. Może to pomóc w poszerzeniu Twojego słownictwa i szerszym zrozumieniu wybranych słów.
  5. Używaj darmowych zasobów internetowych, takich jak quizy lub gry, aby pomóc sobie w nauce i zapamiętaniu słownictwa. Istnieje wiele stron internetowych i aplikacji, które mogą zapewnić interaktywne doświadczenia w nauce nowych angielskich słówek.

Pamiętaj, aby być konsekwentnym w nauce i starać się używać słów, których się aktualnie uczysz tak często, jak to możliwe, aby porządnie je zapamiętać. A na koniec, ponownie obejrzyj ten sam odcinek serialu, tym razem bez napisów (jeśli masz już poziom B2) lub z napisami po angielsku (jak np. podstawowa matura z jezyka angielskiego).

Tagi:
samodzielna nauka oglądanie po angielsku bariera językowa

Kontakt

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez BE MORE Joanna Twardowska z siedzibą w Kamieńcu Ząbkowickim moich danych osobowych wskazanych na formularzu kontaktowym w celach marketingowych. Wyrażam zgodę na otrzymywanie od BE MORE Joanna Twardowska z siedzibą w Kamieńcu Ząbkowickim, REGON: 382080394, NIP: 8871781996 informacji handlowej i materiałów promocyjnych środkami komunikacji elektronicznej (e-mail), w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Podane dane zostaną wykorzystane w celach marketingowych.
Doświadczenie harmonijnych konwersacji biznesowych po angielsku może być zarówno efektywne, jak i inspirujące. Zdobądź pewność siebie w rozmowach biznesowych, budując umiejętności językowe w supermiłej atmosferze. 
Promotional